سایت علم ناب

کافی نتی کامل برای تمام مردم ایران زمین.پشتیبانی: همه روزه از ساعت 8 صبح تا 10 شب. از طریق تلگرام پاسخگو هستیم. در صورت نیاز تماس بگیرید: 09380256574

اطمینان نماد اعتماد

اطلاعیه فروشگاه

به سایت علم ناب خوش آمدید. مدیریت سایت با شماره 09380256574 از 8 صبح تا 10 شب پاسخگوی شما عزیزان است. به دلیل دسترسی نداشتن به صاحبان برخی از فایل ها، در صورتی که صاحب یک فایل یا فایل هایی از این فروشگاه هستید و از اینکه فایلتان در این سایت قرار دارد، ناراضی هستید، عنوان فایل را به شماره فوق، ارسال کنید تا در اسرع وقت، فایل مورد نظرتان حذف شود. چنانچه فایلی را خریداری کردید و از آن رضایت نداشتید، اطلاع دهید تا همان لحظه وجهتان برگشت داده شود. با تشکر

دانلود گزارش کارآموزی رشته برق شاخه قدرت ..

 

 

دانلود گزارش کارآموزی رشته برق شاخه قدرت 

فرمت فایل: ورد

تعداد صفحات: 24

 

 

 

 

 

بخشی از متن:

در دوره کارآموزی موفق شدم تجاربي در امور فني اخذ كنم .در اين دوره با كارهاي فني سرو كار داشتم محلي كه بنده مشغول به گذراندن دوره بودم اعم كارهايي كه در آنجا انجام ميشود به رشته برق شاخه قدرت ارتباط داشت و از هر چند گا هي  با مدارات الكترونيكي نيز سرو كار داشتم . با توجه به اين كه من رشته الكترونيك را طي دروسي در دانشگاه ياد گرفته بودم شاخه قدرت را در كارگاه فرا گرفتم و حال نسبت به گذشته فعاليت فني ميبايستي انجام دهم ابتدا شروع به مطالعه چند كتاب در رشته فني و تاسيسات كردم تا شكل زيادي متوجه بنده نشود .

اعم كارهايي كه در كارگاه صورت مي گرفت ساخت و مونتاژ تابلوها ي فشار قوي و ضعيف بود و كابل كشي راه اندازي دستگاهها اجراي پروژههاي تاسيساتي ....... بهترين و نوترين مرحلة فعاليت قسمت تعميرات تابلو  بوده .

در برخي شعاعها از راه اندازيها و كنترهاي الكترونيكي بود .در اين خصوص تجارب موفقي كسب كرديم . حال ميخواهم اموخته هاي تئوري وفني اين دوره را بازگو كنم . در ابتداي صنعت برق شبكه هاي كوچك برق تقسيم مورداستفاده بودندليكن برق متناوب بدليل سهولت توليد وانتقال به سرعت جانشين برق مستقيم گرديد . بطوريكه ميدانيم توليد انرژي الكتريكي امروزه در نيروگاههاي بزرگ با راندمان بالا انجام ميگيرد . بدلايل اقتصادي وفني ولتاژ اكثر ناتورهابه حداكثر 20 كيلو ولت محدود است . بمنظور كاهش تلفات در انتقال انرژي به نقاط دور ولتاژ برق را با استفاده از ترانسفورماتورها افزايش ميدهند واز طريق شبكه بهم پيوسته به نقاط دور منتقل ميكنند . در نزديكي شهرها ولتاژ  را بكمك ترانسفورماتورها به حدود 63 كيلو ولت كاهش ميدهند وخط 63 كيلو ولت بصورت حلقه اي شهر را دور ميزنند . در نزديكي مراكز بار ولتاژ را به 20كيلوولت يا 11 كيلو كاش ميدهند كه در پستهاي توزيع به ولتاژ مصرفي 380 ولت تبديل مي شود در اين فصل با پست توزيع شبكه هاي توزيع و مدارهاي تك فاز و سه فاز آشنايي پيدا ميكنيم.

 

  • پست توزيع خصوصي:

پست توزيع خصوصي را در مراكز بار قرار ميدهيم تا طول خطوط برق رساني تلفات انرژي وافت ولتاژ به حداقل ممكن برسد . ظرفيت پست وتعداد ترانسفورماتورها را بر اساس شبكه توزيع قديمي در ولتاژ 11 كيلوولت كار مي كردند.

امروزه در غالب شهر هاي بزرگ اين شبكه ها به   20  تبديل شده اند .

ميزان بار ضريب اطمينان لازم قيمت اوليه هزينه تلفات انرژي از بين اندازه ها استاندارد معين مي كنيم بمنظور كاهش دادن وسائل ذخيره يا رزرو يدكي در صورت امكان از ترانس هاي هم ظرفيت يكسان استفاده مي شد. كارخانه ايران ترانسفور بسياري از اين اندازه هاي استاندارد را در ايران توليد مي كند.

 

  • شبكه هاي برق رساني:

توزيع برق از ثا نويه ترانسفور ماتور بوسيله خطوط هوايي كابلها زيرزميني انجام مي‌شود. در نقاط كم جمعيت بعلل اقتصادي خطوط هوايي مورد استفاده قرار مي گيرند.

ليكن در نقاط پر جمعيت بعلل زيباي و ايمني از كابلهاي زيرزميني براي تغذيه بارهاي صنعتي و خانه هاي مسكوني استفاده مي شود توزيع زيرزميني در حدوده 5 برابر توزيع هوايي هزينه دارد.

بطوريكه گفته شد مشتركيني كه دارايي مصرف رياد هستند بجاي استفاده از شبكه توزيع ولتاژضعيف شهري برق در ولتاژ قوي ( 11هزار يا 20هزار ولت )خريداري مي كنند و در پست خصوصي خود ولتاژ را كاهش مي دهند.

در تغذيه بارهاي كم اهميت كه قطع موقت برق آنها اشكال زياد توليدنمي كنند بعلل اقتصادي از شبكه هاي شعاعي كه تنها از يكطرف تغذيه مي شوند استفاده  مي شود.

در اين موارد هرگونه خطا در خط موجب قطع برق مي شود.

بارهاي مهمتر كه در آنها قطع موقت برق حتي به مدت كوتاه قابل تحمل نيست از  شبكه هاي حلقه اي تغذ يه مي شوند .

در اين موارد در صورت وقوع خطا در يك قسمت شبكه مي توان قسمت معيوب را قطع كرد بارها را ازيك طرف تغذيه كرد .محاسبات افت ولتاژ در شبكه ها به سهولت قابل انجام است

 

  • لزوم اصلاح ضريب توان:

يكي از مهمترين و بهترين كارهاي كه انجام گرفت و بنده از آن استفاده كردم اصلاح ضريب قدرت كارخانه ها بود . همانطوريكه در قسمت تئوري نياز به اصلاح ضريب قدرت شبكه را فرا گرفته بودم در اين دوره با قسمت عملي آن آشنا شدم و هردوي آنها را با هم مقا يسه كردم. نظر به اين كه بار سلفي  داراي جريان پس فاز است و توان راكتو مصرف ميكند  در اكثر كارخانه ها از مو تو رهاي  سه فاز و لامپهاي فلورسنت مصرف  ميشود  باعث افزايش توان راكتيو و در نهايت قدرت مصرفي  ميشود . براي كاهش هزينه برق مصرفي بايستي از راكتورهاي موازي استفاده ميكرديم. با اندكي تجربه نسبت به كارهاي قبلي و كارهاي محاسباتي موفق به پيدا كردن خازن مورد نظر ميشديم و در تابلوهاي كارخا نه وصل ميكرديم . همانطور كه ميدانيم خازن جرياني از مدار ميگيرد كه بر خلاف خود القائ  نسبت به ولتاژ  تقدم فاز دارد . لذا با نصب خازن موازي با بار ميتوان  مولفه  جريان آن را كه نسبت به ولتاژ 90 درجه تاخير فاز دارد خنثي كرد و به اين ترتيب ضريب توان را به يك رساند و يا با حذف قسمتي از ان ضريب توان را به ميزان دلخواه بهبود بخشيد. بديهي است اگر تعرفه يك قسمتي باشد اصلاح ضريب توان هزينه برق را كاهش نميدهد . اگر تعرفه دو قسمتي باشد اصلاح ضريب توان هزينه جاري برق را كاهش ميدهد ليكن چون نصب خازن خود مستلزم مخارجي هست و لازم هست هزينه برق و خازن توجه شود و اقتصادي ترين ضريب توان تعيين شود.پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
kar1570_1481104_5611.zip24.3k